ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 6ου ΛΥΚΕΙΟΥ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

1. Όλοι/ες οι μαθητές/τριες έχουν την υποχρέωση να βρίσκονται στο προαύλιο του Σχολείου τουλάχιστον 5 λεπτά πριν από την έναρξη της προσευχής. Η προσευχή γίνεται με τη δέουσα κατάνυξη και προσοχή. Οι μαθητές/τριες που φθάνουν στο Σχολείο πολύ νωρίς οφείλουν να παραμείνουν στους σχολικούς χώρους. Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται στους/ις μαθητές/τριες να παραμένουν στους δρόμους και τις παρόδους μπροστά και γύρω από τα κτίρια του Σχολείου.

2. Η προσέλευση των μαθητών/τριών στο σχολείο είναι έγκαιρη και στην αίθουσα διδασκαλίας βρίσκονται πάντα πριν από τον/την καθηγητή/τρια. Σε περίπτωση αργοπορίας αναφέρουν στο Γραφείο την αιτία της καθυστέρησης και λαμβάνουν ειδικό σημείωμα εισόδου στην τάξη.
  3. Οι μαθητές/τριες πρέπει, πέραν της ανελλιπούς φοιτήσεως, να παρακολουθούν και να συμμετέχουν ενεργά στη διδακτική διαδικασία και σε καμιά περίπτωση να μην παρακωλύουν το μάθημα σεβόμενοι/ες το δικαίωμα των συμμαθητών/τριων τους για μάθηση.
  4. Κανένας/καμία μαθητής/τρια δεν αποχωρεί από το σχολείο στη διάρκεια λειτουργίας του παρά μόνον σ? έκτακτες περιπτώσεις, αφού πρώτα πάρει άδεια από τον Διευθυντή. Η αναίτια απουσία από την τάξη αποτελεί παράπτωμα.
  5. Στη διάρκεια του διαλείμματος όλοι/ες οι μαθητές/τριες βγαίνουν από την αίθουσα διδασκαλίας και η αίθουσα κλειδώνει. Δεν παραμένουν εντός του κτιρίου παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και μετά από άδεια των εφημερευόντων/ουσών καθηγητών/τριών.
  6. Η καθημερινή εργασία, που ανατίθεται στους/τις μαθητές/τριες για το σπίτι και που είναι επανάληψη, συμπλήρωμα ή προέκταση της εργασίας στην τάξη, πρέπει να ετοιμάζεται από το/τη μαθητή/τρια με συνέπεια και υπευθυνότητα. Οι μαθητές/τριες πρέπει επίσης να έχουν οργανωμένα και τακτικά τα τετράδια και τις σημειώσεις τους. Αντικείμενο σεβασμού θα πρέπει να αποτελούν και τα σχολικά βιβλία. Δεν επιτρέπεται σε καμία περίπτωση οποιαδήποτε φθορά ή καταστροφή τους. Ακόμα κι όταν, δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα, ένα βιβλίο θεωρείται κατώτερο των προσδοκιών μας, δεν παύει να αποτελεί ένα πνευματικό δημιούργημα, για το οποίο η πολιτεία δαπάνησε χρήματα που έδωσαν οι φορολογούμενοι πολίτες, και γι? αυτό οφείλουμε όλοι να το σεβόμαστε και να το προστατεύουμε.
  7. Εκτός από την ατομική τους καθαριότητα οι μαθητές/τριες πρέπει να διατηρούν τις αίθουσες διδασκαλίας, τα θρανία, τους χώρους υγιεινής, τους διαδρόμους, τα κλιμακοστάσια και τις αυλές του Σχολείου καθαρές. Όλοι/ες σεβόμαστε και προστατεύουμε τους χώρους και τον εξοπλισμό του Σχολείου αφού σ? αυτό το χώρο περνάμε το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας.
  8. Η συμπεριφορά των μαθητών/τριών σε όλες τις εκδηλώσεις της σχολικής ζωής  (διδασκαλίες,    διαλείμματα, αγώνες, εκδρομές, επισκέψεις, γιορτές κ.α.) πρέπει να χαρακτηρίζεται από  ευπρέπεια και ευγένεια. Το ίδιο ευπρεπής οφείλει να είναι και η εμφάνισή τους, όπως αρμόζει σε μαθητές/τριες.

1. Τις σχέσεις μεταξύ των μαθητών/τριων πρέπει να τις διέπει ο σεβασμός, η αξιοπρέπεια και η ευγένεια. Ασυμβίβαστα προς τη μαθητική ιδιότητα είναι η χειροδικία, ο απρεπής αστεϊσμός, ο εμπαιγμός και γενικά κάθε ενέργεια που ξεπερνά τα όρια της αξιοπρέπειας και του σεβασμού των άλλων.
  2. Η κριτική είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων, αρκεί να είναι γόνιμη, εποικοδομητική και να διατυπώνεται πάντοτε με σεβασμό προς το έργο που έχει παραχθεί και την προσπάθεια που έχει καταβληθεί.
  3. Μαθητής/τρια που δεν σέβεται την περιουσία της Σχολής και προξενεί ζημιές ή φθορές σ? αυτήν ελέγχεται πειθαρχικά και είναι υποχρεωμένος/η να επανορθώσει τη ζημιά.
  4. Το κάπνισμα απαγορεύεται σε όλους τους χώρους του σχολείου.
  5. Φορητές συσκευές αναπαραγωγής και καταγραφής ήχου και εικόνας και κινητά απαγορεύονται σε όλους τους χώρους του σχολείου. Ακόμη και στην περίπτωση που ο/η μαθητής/τρια τα φέρει μαζί του/της και τα έχει εκτός λειτουργίας.
  6. Οι μαθητές/τριες είναι υποχρεωμένοι/ες να συμμετέχουν σε όλες τις εκδηλώσεις που οργανώνει το Σχολείο.

Όλοι οι φορείς της εκπαιδευτικής διαδικασίας, καθηγητές/τριες, Διευθυντής, γονείς, μαθητές/τριες,  είναι αναγκαίο να συνεργάζονται μεταξύ τους, ώστε να υπάρχει το κατάλληλο σχολικό περιβάλλον για Μάθηση κι Αγωγή.