Επίσκεψη στο Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο

Την Πέμπτη 10 Μαρτίου οι μαθητές / τριες της Γ΄τάξης, Ανθρωπιστικής Κατεύθυνσης του σχολείου μας, επισκέφθηκαν το Βαφοπούλειο Πνευματικό Κέντρο, όπου παρακολούθησαν δραματοποιημένα αποσπάσματα από πεζογραφήματα του Γιώργου Ιωάννου από τον εξαίρετο ηθοποιό του Κρατικού Θεάτρου, Ιορδάνη Αϊβάζογλου.

Στα πλαίσια της ίδιας επίσκεψης είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το λογοτεχνικό αρχείο του Γιώργου Βαφόπουλου καθώς και του Γιώργου Ιωάννου που πρόσφατα δόθηκε από την οικογένεια του στο ΒΠΚ. Στον 6ο όροφο του κτιρίου έχουν μεταφερθεί πολλά έπιπλα από το σπίτι του Ιωάννου στην Αθήνα καθώς και τα βιβλία του. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από την επίσκεψη αυτή, αφού εκτός από το λογοτέχνη είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν μέσα από τα προσωπικά του αντικείμενα και τον άνθρωπο Ιωάννου.