Εικονικές Δίκες "Πρωταγόρας"

Τί είναι οι Εικονικές Δίκες ?Πρωταγόρας?;
Οι Εικονικές Δίκες αποτελούν προσομοίωση του συστήματος απονομής
Δικαιοσύνης προσαρμοσμένου σε επίπεδο Λυκείου· οι μαθητές καλούνται να επιχειρηματολογήσουν σε ρόλο δικηγόρων και μαρτύρων προσπαθώντας να πείσουν ένα άκρως απαιτητικό Προεδρείο αποτελούμενο από τον Πρόεδρο του Δικαστηρίου και δύο Παρέδρους, όπως επίσης και μια εξαμελή ομάδα ενόρκων που αντιπροσωπεύουν το κοινό περί δικαίου αίσθημα.
Χρειάζονται οι μαθητές να έχουν νομικές γνώσεις;
Δεν απαιτείται η ύπαρξη νομικών γνώσεων, καθώς οι μαθητές συζητούν
αμφιλεγόμενα ζητήματα ήδη γνωστά στην κοινή γνώμη, όπως η θανατική ποινή, ο περιορισμός του διαδικτύου και η ευθανασία. Η επιχειρηματολογία βασίζεται στην λογική τους και όχι στη νομοθεσία.
Ποιος είναι ο σκοπός του προγράμματος; Γιατί να συμμετέχω;
Οι Εικονικές Δίκες ?Πρωταγόρας? καλλιεργούν ατομικά και ομαδικά τους μαθητές με πολλαπλούς τρόπους. Αρχικά, έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον κόσμο της Δικαιοσύνης από μικρή ηλικία και μάλιστα με τρόπο άκρως ενεργητικό και πρακτικό. Ταυτόχρονα, εξασκούν την λογική και τις ρητορικές τους ικανότητες τους, καθώς στο πλαίσιο των ρόλων τους καλούνται να σχηματίσουν την υπεράσπιση της θέσης τους και να εντοπίσουν τα λογικά λάθη της αντίπαλης ομάδας. Επιπλέον, οι τελευταίες τάξεις του Λυκείου είναι αδιαμφισβήτητα κρίσιμες διότι τα
παιδιά καλούνται να επιλέξουν το πεδίο της μετέπειτα απασχόλησης τους. Συνεπώς, χρειάζονται μία πληθώρα εμπειριών ώστε να ανακαλύψουν τα ταλέντα τους και να συνειδητοποιήσουν πώς πραγματικά θέλουν να εξελιχθούν στο μέλλον. Πέρα όμως από την πληθώρα των εκπαιδευτικών οφελών, η μοναδικότητα της πρωτοβουλίας έγκειται και στο γεγονός ότι τοποθετούμε στο κέντρο του ενδιαφέροντός μας την ανάγκη των παιδιών να διοχετεύσουν την ενέργειά τους σε δημιουργηκές δραστηριότητες. Για το λόγο αυτό, οι Εικονικές Δίκες ψυχαγωγούν τους μαθητές και τους χαρίζουν ατελείωτες ώρες ενασχόλησης συζητώντας και ανακαλύπτοντας το που στέκονται πάνω σε αμφιλεγόμενα ζητήματα που θα αντιμετωπίσουν ως αυριανοί πολίτες της χώρας, σμιλεύοντας παράλληλα την κριτική τους σκέψη.
Υπάρχει διαθέσιμο υλικό για την υλοποίηση του προγράμματος;
Όλα τα ζητήματα που αφορούν τη δομή, τη λειτουργία και τα γενικότερα χαρακτηριστικά του προγράμματος έχουν αναρτηθεί στον ιστοχώρο protagoras.afixis.org, τον οποίο έχουμε δημιουργήσει για τις ανάγκες του. Συγκεκριμένα, περιέχει τον Κανονισμό που εξηγεί αναλυτικά την διαδικασία της εικονικής δίκης, έτοιμες δικαστικές υποθέσεις-παραδείγματα και βοηθητικούς οδηγούς για την προετοιμασία της ομάδας. Όλο μας το υλικό διατείθεται δωρεάν διαδικτυακά στον ιστοχώρο μας protagoras.afixis.org, ο οποίος επικαιροποιείται συνεχώς, προκειμένου να μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να αντλούν πληροφορίες εγκαίρως.
Είμαι μαθητής/καθηγητής. Τί πρέπει να γνωρίζω για να συμμετέχω στον
Διαγωνισμό;
Κάθε ελληνόφωνο σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας και του εξωτερικού μπορεί να συμμετέχει με μία (ή περισσότερες σε τοπικό επίπεδο) πενταμελή (5) ομάδα.
Κάθε σχολείο ορίζει έναν υπεύθυνο καθηγητή, ο οποίος προπονεί τους μαθητές και εγγράφει και συνοδεύει την ομάδα του στον Διαγωνισμό.
Επιπλέον, υπάρχει δυνατότητα ο καθηγητής να ζητήσει από τον οργανισμό έναν φοιτητή για να τον ενισχύσει στην προετοιμασία της ομάδας του σχολείου.
Πώς ξεκίνησε το πρόγραμμα;
Η πρωτοβουλία ξεκίνησε από τους Γιώτα Σκιαθίτη και Θωμά Τσουλιά, φοιτητές Νομικής Αθηνών και Θεσσαλονίκης, τον Φεβρουάριο του 2013 πιλοτικά με την συμμετοχή των μαθητών και των τριών τάξεων του 7ου Λυκείου Καλλιθέας, χωρίς να ενταχθεί στο ημερήσιο σχολικό πρόγραμμα.
Η σχολική χρονιά 2012 ? 2013, κατά την οποία το πρόγραμμα έτρεξε πιλοτικά, απέδειξε ότι μια εξωσχολική δραστηριότητα μπορεί να καταστεί απολαυστική για τους μαθητές, όταν ξεφεύγοντας από το καθημερινό σχολικό πρόγραμμα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν έναν ιδιαιτέρως ελκυστικό ρόλο που ? πέρα από την αίσθηση του «παιχνιδιού» ? παρέχει τροφή για σκέψη και αναζήτηση, χωρίς φυσικά
να τους επιβαρύνει από άποψη χρόνου και φόρτου εργασίας.
Σε τί επίπεδο βρίσκεται η Διοργάνωση των Εικονικών Δικών;
Το προγράμμα ?Εικονικές Δίκες Πρωταγόρας? έχει θέσει ως στόχο την ενημέρωση και συνεργασία με όλα τα σχολεία της χώρας, ξεκινώντας από Αθήνα και Θεσσαλονίκη, με σκοπό την συμμετοχή τους στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πρωταγόρας, τον Δεκέμβριο του 2016.
Κύριος στόχος μας κατά το τρέχον χρονικό διάστημα είναι σε πρώτο στάδιο η διάδοση του μέσω της επικοινωνίας μας με τους εκπαιδευτικούς. Έπειτα η ομάδα της διοργάνωσης θα αναλάβει την πληρέστερη ενημέρωση καθηγητών και μαθητών από επιφορτισμένους με την αρμοδιότητα αυτή συνεργάτες μας.
Ξεκινήστε το πρόγραμμα στο σχολείο σας
Οι Εικονικές Δίκες ?Πρωταγόρας? θα αποτελέσουν μια μοναδική εμπειρία για τους μαθητές σας, όπου θα μπορέσουν να δοκιμάσουν τις ικανότητές τους και να δημιουργήσουν ισχυρές φιλίες μέσα από το παιχνίδι και την ευγενή άμιλα. Πιστεύουμε στην αξία της δημιουργικότητας και της παραγωγικής ενασχόλησης των παιδιών και πέρα από τα όρια του ωρολόγιου προγράμματος και για τον λόγο αυτό προσβλέπουμε σε μία συνεργασία με το σχολείο σας. Μπορείτε να ξεκινήσετε το πρόγραμμα στο σχολείο σας κατεβάζοντας τον Κανονισμό και τις Υποθέσεις του Πρωταγόρα από την σελίδα μας protagoras.afixis.org. Εφόσον έχετε απορίες ή θέλετε να σας βοηθήσουμε με το στήσιμο του προγράμματος, είμαστε πάντα στη διάθεσή σας στα παρακάτω στοιχεία:
Ιστοσελίδα: protagoras.afixis.org
Facebook: facebook.com/protagoras.afixis/