εκπαιδευτική επίσκεψη στο CERN

37 μαθητές και 3 καθηγητές από το σχολείο μας συνέχισαν την παράδοση των 3 τελευταίων χρόνων και επισκέφτηκαν το ερευνητικό κέντρο CERN στην Γενεύη. Η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη διήρκεσε από 7 μέχρι 11 Νοεμβρίου και εκτός από το CERN επισκεφτήκαμε και ορισμένες από τις όμορφες πόλεις όπως το τουριστικό ΄χειμερινό θέρετρο  Chamonix στην Γαλλία, την Λουκέρνη στην Ελβετία και τις Φλωρεντία Ρώμη στην Ιταλία. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν από τους επιστήμονες στο CERN και πληροφορήθηκαν για την ιστορία και τις έρευνες που γίνονται εκεί. Η ξενάγηση έγινε αφού χωρίστηκαν σε μικρότερες ομάδες όπου η κάθε ομάδα είχε διαφορετικό θέμα λόγω της μεγάλης ποικιλίας αντικειμένων και ερευνών που γίνεται σε αυτό το κέντρο. Ορισμένες ομάδες ξεναγήθηκαν από επιστήμονες άλλης εθνικότητας στην αγγλική γλώσσα αλλά υπήρχαν και έλληνες επιστήμονες που μας ξενάγησαν στην ελληνική. Οι μαθητές μας μετά τις ξεναγήσεις διατύπωσαν απορίες οι οποίες απαντήθηκαν και από τους ξεναγούς επιστήμονες του CERN αλλά και από τους συνοδούς καθηγητές φυσικούς. Μετά το CERN ξεκίνησε το ταξίδι της επιστροφής με μια διανυκτέρευση στην Φλωρεντία. Η επιστροφή έγινε από το αεροδρόμιο της Ρώμης την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2016. Το σχολείο μας ευχαριστεί όσους συνέβαλλαν για την επιτυχία των στόχων της εκπαιδευτικής αυτής επίσκεψης όπως τους συνοδούς καθηγητές τους ξεναγούς επιστήμονες στο CERN τους μαθητές και τις μαθήτριες που με την άψογη στάση τους μετέφεραν στο εξωτερικό μια πολύ καλή εικόνα για τους μαθητές της Ελλάδας. Εδώ θα ήθελα να ευχαριστήσω αυτούς που μας επέτρεψαν να παρευβρεθούμε σε ένα επιστημονικό μίτινγκ και να ζητήσουμε συγνώμη που δεν μπορέσαμε να το παρακολουθήσουμε όλόκληρο αν και ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον.

παρουσίαση με φωτογραφίες