συμμετοχή στο EUSO 2016

Η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών (EuropeanUnionScienceOlympiad - EUSO) είναι ένας πειραματικός διαγωνισμός στα μαθήματα φυσικών επιστημών (Φυσική - Χημεία - Βιολογία) μεταξύ τριμελών μαθητικών ομάδων από μαθητές μέχρι 17 ετών (μαθητές Α΄ και Β΄ τάξης Λυκείου) από όλες τις χώρες-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Από το διαγωνισμό θα επιλεγούν δύο τριμελείς ομάδες μαθητών Λυκείου που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στη 15ηΕυρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών (15thEuropeanUnionScienceOlympiad ? EUSO 2017)

Το 6ο  Γ.Ε.Λ Καλαμαριάς συμμετέχει στον διαγωνισμό με τριμελή ομάδα αποτελούμενη από τους μαθητές της Β΄Λυκείου :

Κουκοβίνο Κωνσταντίνο

Μαλαχιά Στέλλα και

Ανέστη Καϊμακαμίδη

Το σχολείο μας κατέλαβε την 2η θέση στην Φυσική και συγχαίρει τους μαθητές την μαθήτρια και τiς καθηγήτριες κυρία Τσούβαλη Όλγα Φυσικό και Χαχόλα Στεργιαννη χημικό, που κατάφεραν κάτω από αντίξοες συνθήκες να επιτύχουν αυτό το απότέλεσμα. Το 6ο ΓΕΛ Καλαμαριάς λοιπόν αποδεικνύει συνεχώς ότι είναι ένα σχολείο που μέσα από την συνεργασία μαθητών και καθηγητών κατορθώνει να διακρίνεται σε εκδηλώσεις δραστηριότητες και διαγωνισμούς που παίρνει μέρος.

Φωτογραφίες:Η  Ομάδα των  μαθητών του 6ου  Γ.Ε.Λ  Καλαμαριάς κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας για τον  πειραματικό διαγωνισμό EUSO .